Tato kampan je nyní uzavrená.
Myanmar: OSN musí zastavit vojenskou juntu
Ve spolupráci s těmito celosvětovými odbory: |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Od roku 2021, kdy byla v Myanmaru svržena demokratická vláda, zavraždila vojenská junta více než 2 000 civilistů, včetně odborářů a dětí, uvěznila více než 14 000 osob a více než milion lidí vysídlila.
Letos v nové vlně beztrestného násilí vojenská junta veřejně popravila 4 demokratické aktivisty a naplánovány jsou popravy dalších 41 politických vězňů. Diktatura dále odsoudila státní poradkyni Aun Schan Su Ťij k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky do vězení s těžkými pracemi. Odmítá požadavky mezinárodního společenství na mírové rozhovory, včetně pětibodového konsensu ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie).
A nestoudné krutosti vojenské junty pokračují. 13. září 2022, právě v den zahájení 77. zasedání Valného shromáždění OSN, vojenská junta zatkla 5 odborářů z Konfederace odborových svazů v Myanmaru. Podle zpráv byli odboráři velmi těžce zbiti, jeden z nich navíc utrpěl střelné zranění.
Toto musí skončit. Ve jménu solidarity a demokracie žádají celosvětové odbory 77. zasedání Valného shromáždění OSN aby:
1. Doporučilo uznání vlády národní jednoty.
2. Znovu potvrdilo pana Ťjo Mou Tchuna jako stálého myanmarského velvyslance při OSN.
3. Dohnalo vojenskou juntu k odpovědnosti za její zločiny proti lidskosti před Mezinárodní trestní soud na základě zjištění nezávislé mezinárodní vyšetřovací mise OSN z roku 2018.
4. Naléhalo na Radu bezpečnosti OSN, aby zavedla zbrojní embargo vůči Myanmaru na základě rezoluce Valného shromáždění OSN č. 75/287 a ekonomické sankce proti vojenské juntě.